Tema de la ştiinţe


Pentru a trăi , plantele au nevoie de apă , lumină şi un loc potrivit unde să stea.Dacă nu vor avea apă o să se ofilească iar noi nu vom mai putea face nimic.

Deasemenea plantele au nevoie de lumină cum au nevoie de apă. Ele îşi iau energie de la lumina soarelui pentru a-şi produce hrana.Lumina ajută şi la creşterea plantelor.


Apa este necesară seminţelor pentru a încolţi , iar plantelor pentru hrană.
Cum a zis şi doamna profesoară, lipsa apei duce la uscarea plantelor.




Aerul ajută planta cu respiraţia şi cu prepararea hranei.Este bine de ştiut şi că fără aer plantele nu pot trăi.Pentru a creşte şi a se dezvolta plantele au nevoie de lumină.













Felicitări , copii!Azi aţi demonstrat că ştiţi multe lucruri despre plante, acum , recompensa voastră este că vă veţi juca 15 minute.Vă dau voie să vă alegeţi ce vreţi voi din cutia cu costume şi să vă costumaţi cum vreţi!




















