Tema stiinte 29.03.2020

Stiati ca ???
Pentru a trai si a se dezvolta ,plantele au nevoie de lumina,apa, aer si temperatura corescunzatoare .





Lumina este importanta deoarece plantele isi iau energie de la Soare pentru a produce hrana dar si pentru cresterea lor.
Ziua plantele cresc mai incet si noaptea mai repede.



Apa ajuta semintele pentru a incolti iar plantele pentru a de hrani.
Aerul ajuta plantele la respiratie dar si la producerea hranei.
Temperatura influenteaza cresterea si dezvoltarea plantelor.



Plantele au nevoie de hrana pentru a se dezvolta .Hrana plantelor este extrasa din sol cu ajutorul radacinii.
Frunzele sunt cele care hranesc planta ,transformand apa in substante hranitoare.





CONCLUZIE...
Plantele sunt organisme vii.
Ele se nasc ,se hranesc ,cresc ,se dezvolta si mor.
Plantele opresc carbonul si elimina oxigenul necesar noua si altor vietuitoare.









