


Cum credeti ca cresc plantele?


Pentru a creste plantele au nevoie de:
apa,soare,pamant,oxi- gen si temperatura optima





Unele plante le planteaza
oamenii altele cresc singure.

Florile le folosim penru decorat iar pomii pentru fructele lor si pentru lemne.









Apa ajuta la hranirea plantei prin purtarea nutrientilor din sol pana
la varf.


Soarele ajuta la procesul de fotosinteza si la incalzirea
solului si plantelor.

Plantele sunt foarte importante pentru noi
oamenii,copacii care formeaza padurile ne dau oxigen si adapostesc animalele salbatice
iar noi nu ar trebui sa taiem lemnul atat de mult.


Agricultorii planteaza diferite plante pentru
a produce alimente iar noi trebuie sa nu le stricam,sa nu poluam si sa pastram natura asa cum este pentru generatile viitoare.
