
Legenda spune că acum 400 de ani ,pe locul unde se află acum Vulcanii Noroioși ar fi trăit doamna Neaga , soția domnitorului Mihnea Turcitul.





Aceasta a locuit pe meleagurile străvechi , după moartea soțului său , cu cei patru copii , trei fete și un băiat.

Dar aici s-a abătut însă o mare nenorocire. Venirea unui balaur distrugea totul în jur. Oamenii au venit la doamna Neaga să îi ceară ajutorul. Miloasă , ea și-a trimis fiul , pe Arbănaș , care a învins balaurul. Se spune că ochiurile de nămol din care țâșnește argila în acest moment ar fi rănile balaurului , iar ținutul cenușiu și crăpat ar fi spatele fiarei.


Am vizitat și eu de câteva ori aceste locuri. Peisajul mi s-a părut minunat , selenar , de parcă ași fi fost într-o altă lume. De câte ori văd poze sau citesc câte ceva despre Vulcanii Noroioși , mi se pare fascinant.
