Sa avem grija de natura!
Petrovici Cristina Miruna Stefania

Buna copii!
Eu sunt robotelul ROBO.
Am fost construit pentru a-i ajuta si a-i invata pe copii sa aiba grija de natura.
Intr-o zi, am plecat cu Ioana si Miruna in parc. M-am speriat de cate gunoaie erau aruncate pe jos.




-Dragele mele, va place ?
-Haideti impreuna cu ceilalti copii sa le stringem !
A doua zi, robotelul ROBO impreuna cu clasa a III a B au mers in parcul Crang, de unde am strins cu grija toate gunoaiele aruncate ici si colo.
Natura intreaga ne zambea.

In acelasi timp, am ramas surprins cati copaci si copacei erau rupti sau taiati
Robotelul ROBO le- a propus copiilor ca in ziua urmatoare sa planteze fiecare cate doi pomisori.
Copaceii reprezinta plamanii pamantului.












Astfel, acum va fi mai curat si natura mai fericita, iar copii vor fi mai sanatosi.






UN GUNOI IN MINUS, O FLORICICA IN PLUS !





