POVESTEA O CANĂ CU CEAI

Într-o dimineață friguroasă de iarnă, Andreia, o fetiţă de 5 ani se trezește puţin abătută........

Nu se simțea bine...strănuta, tușea, îi curgea nasul, o durea tot corpul. Se pare că s-a răcit........S-a dus în bucătărie și a rugat-o pe mama sa să-i pregătească un ceai pentru răceală.
Dar oare ce ceai ce-ar fi mai potrivit?

De mentă....e bun pentru tuse

De mușețel e bun....pentru dureri de gât

De măceșe e bun....pentru dureri de burtă

Pentru că ea avea toate simptomele mama s-a decis să-i facă un ceai cu toate trei plante:



I-a făcut ceaiul Andreei pe care l-au servit împreună cu lămâie, miere și un biscuite discutând despre o ceainărie....

