lectură hazlie
la o cafea
în pandemie

Daca vrei sa faci pizza magica e foarte simplu.Trebuie sa
folosesti in loc de drojdie, magicodrojdie.Reteta e lafel, dar aproape
imposibil de preparat.Motivul este pentru ca magicodrojdia e de 100
de ori mai eficienta decat drojdia.Are si efecte speciale asupra toate ingredientele care pot fi
folosite in pizza:toate vor fi de doua ori mai mari,si aceste efecte ci
de Niculaie Boitor
doar sa dea gustul special de pizza magica, trebuie sa fie langa: un sac
plin de piper care plange,ca i-a intrat piper in ochi; un vas care e plin
cu apa care se ineaca in burta ei; si un morcov care se cearta cu rosia
din cauza ca nu situ cine e mai aromat. Si pizza magica trebuie sa fie
prajita intr-o raza de soare.
Noroc la facut pizza magica!
O reteta de neincercat
de Erin Speckle
(din partea celor mai normali se recomanda sa cititi totul inainte de a prepara)
Vom face o prajitura de distractie verde!Avem nevoie de o ciocolata veche de
trei saptamani.Daca trebuie sa asteptati atata sa faci prajitura,asta este.
Trebuie sa pui aluatul de la magazinul cel mai apropiat de tine.Neaparat!
Dupa ce ai amestecat aluatul,si ai pus putina esenta de rom,il poti pune in
cuptor 15 minute in forma de un balon.Dupa ce s-a copt aluatul,veti pune
acuarele verzi peste,ca o frisca,siiiiiiiiiiiiiii……BINGO!Prajitura e gata!
Pentru a o manca,puneti-o deoparte si faceti o alta prajitura buna si mancati-
o.Pretindeti ca mancati preparatul meu!MULTUMESC!:)))))))))
Supa misterioasa
Buna! Azi vom face o supa , nu ii stiu numele dar sa trecem mai
departe .Luam aproximativ 10l de apa si 5l de ulei.Mai punem 2kg
de piper si 2kg de sare ,punem 3 castraveti si 5 ardei iuti a da! Am
uitat sa spun dar mai avem nevoie de 3 kg de otet.Lasam la fiert
cam 8 ore si amestecam neincetat.
Dupa ce s a scurs timpul luati
oala de pe foc si intr un castron puneti cata supa doriti.Am sa gust
ca sa vedeti ce buna este.Mmmmmm...tot eu spunand in soapta
iaccc ce acru si iute eeee!Are un gust a aaaa o supa de taietei!V-o
recomand din tot plinul!
De la Sofia Chedea
MANCAREA INVINCIBILITATII
De Luca Huci Astelean
Am ajuns acasa si la usa am gasit o punga,in ea era praf de luna .Ea avea un bilet pe care scria:
,,gateste-ma acum!”.
Am decis sa fac piure cu ardei si piept de pui, nici bine n-am inceput si se ivesc problemele.
Ardeiul fuge de cutit ,puiul nu vrea sa intre in cratita cu ardeiul fiindca il va pisca foarte tare ,sarea
plange ca i-a intrat in ochi piper si cartofii nu vor sa fie fierti.Intr-un final ardeiul adoarme si este taiat atunci,puiul a realizat ca ardeiul nu pisica,si sarea
si-a scos ardeiul din ochi si cartofii au fost bagati cu forta
in cratita.
Intr-un final mancarea este gata si trebuie sa presar praful de luna.L-am presarat incet si am gustat
Nu avea gust diferit deloc.
Peste 1 ora am iesit la plimbare si alunecat pe scari,nu am simtit nimic dar pe picior aveam o mica
taietura .
Am realizat ca acest praf de luna m-a facut imun la durere dar nu si la corp.
Urmatoarea zi m-am impiedicat intr-o piatra si m-a durut,m-am si jurlit si am realizat ca praful de luna
de la Alex Terebesi
Intr-o zi in bucataria, Mariei, ingredientele se pregateau pentru o baie calda.Piperul plangea pentru ca
i-a intrat piper in ochi,dulceata de ardei iuti se certa cu ghimbrul ca cine sa intre in supa.Era o galagie foarte
mare in bucatarie, morcovii si alte legume se urcau pe tigai si pe farfurii si zburau in toata bucataria.Dupa un
timp legumele s-au plictisit sa zboare prin bucatarie si au inceput sa danseze dansul pinguinului si toate
radeau in hohote.
de Grigoras David
Maria a inceput incet incet sa puna legumele in apa, toate erau fericite ca puteau sa inoate in apa calda.Supa
se gatea si in timp ce ea se gatea,si Maria a inceput sa faca felul doi.Cartofii plangeau caci nu voiau fa fie taiati
si prajiti dar carnea voia sa fie taiata si bagata in cuptor.Maria a terminat mancarea si si-a chemat copiii la
masa. Cu totii au mancat si apoi s-au uitat la un film amuzant.
DESCURCATOT SAU NIMIC
Ema Bactan
Intr-o zi un bucatar sef profesionist s-a imbolnavit iar el trebuia inlocuit la un
concurs. Dar nu mai era un bucatar ca el, asa ca au pus afise ca sa se inscrie
oamenii. Peste doua zile au luat afisele dar nu era inscris nici măcar un singur om.
Nu au avut
de ales, deci el in urmatoarea zi a mers la concurs. Si de aici incepe actiunea,
apropos: eu sunt sarea. Acum am sa va povestesc ce s-a intampla in continuare.
Concursul a inceput iar in concurs s-a dat o sarcina: trebuia sa gateasca
ceva cu oua, lapte, zahar, piper si … normal, cu mine. Omul a inceput sa gateasca.
El se numea Descurcatot. Si da … numele sau era ironic.
Practic nu se descurca
aproape cu nimic. Descurcatot a inceput sa puna intr-o tigaie zahar si piper si sa-l
fiarba, dupa care a adaugat ce mai avea prin buzunar iar apoi a pus ouale si
inceput sa dea cu mixerul.
El la propriu batea oule .Dupa aceea a pus ouale in tigaia cu zaharul si
piperul.Eu saream de bucurie ca inca nu am ajuns acolo,pana cand a inceput sa
ma amestece cu laptele…cam scarbos, nu? Iar apoi a cam luat razna situatia
fiindca Descurcatot a cam oboist, asa ca s-a dus acasa si a lasat amestecatura lui pe foc.
Concursul se terminase de mult dar a doua zi Descurcatot a venit si a continuat
oarecum. Preparatul sau cum statuse pe foc o zi intreaga arata ca mlastina unde s-
a luptat Stefan cel Mare. Intre timp ingredientele mai vorbeau intre ele,piperul se
gandea cat de bine o sa aromeze el preparatul,zaharul se simtea mai ars decat
friptura.
Descurcatot considera ca preparatul sau era prea cald asa ca s-a dus la el
acasa si l-a lasat in frigider pentru catva timp iar apoi spre uimirea tuturor
preparatul dar nu chiar preparat e gata. Descurcatot era multumit de el dar ce e
drept e ca el a muncit cel mai mult pe preparatul acela.
Chiar daca nimeni nu a gustat si cred ca nu o sa guste din el vreodata.
SFARSIT!
Bucatarul in actiune
A inceput sambata iar bucatarul porneste programul de gatit.El a maruntit ceapa
care plangea din cauza mirosului ei.A mai adaugat alte legume plictisite,dupa
aceea a adaugat sare dar defapt era zahar.Bucatarul sa se lupte cu legumele cand
le taia,iar apoi legumele au inceput sa alerge in oala fara voia bucatarului.Dupa un
timp bucatarul a plecat un moment din bucatarie iar legumele au inceput sa-si
faca de cap.
Dupa ce bucatarul s-a intors ele au inceput sa stea cuminti deparca
nimic nu s-ar fi intamplat.Deja oala a inceput sa urle pentru ca focul o ardea,iar
legumele se fataiau intruna.Apa si oala deja s-au enervate pe legume iar apa a
inceput sa se evapore pentru ca nu mai vrea sa fiarba.Legumele au inceput sa se
prajeasca iar acest lucru nu era bine,noroc ca bucatarul a vazut la timp si a pus
din nou apa si sare, adica zahar.Dupa multe ore plictisitoare de fierbere ,supa
este gata.
-
Acuma este momentul de a gusta !spuse el.Cand a gustat supa a fost dulce,iar
dupa o vreme a inceput sa guste sarea,dar ea era dulce.El si-a dat seama ca este
zahar,iar in mintea lui si-a spus ca nu va mai face aceasta greseala.
De la :Ema Dalidis
Buna ziua tuturor astazi vom face titan gratinat.Vom lua un titan de 3 metri.Vom pune 2 oua,pezmet
dupa care il vom pune in ulei la 40-30 grade la prajit pentr 20-10 minute dupa care o sa adaugam sos
picant sau sos de soya si il vom pune in cuptor la 90 de grade pentru 40 de minute sau o ora pe farfuria
ca de armura de cavaler iar dupa ce este gata vom adauga minste monocubs pentru aroma.
De la Dia Cozma
Acum vom vedea pareri:
-Cine esti?
-Nu conteaza,spune, iti place?
-Nu.
Si asa micul Billy a dormit pe pres.
Astazi eu, master chef Elena, o sa va invat cum sa faceti Xilobong, o mancare
delicioasa care a fost creata de.. MINE! Bucatarul vostru preferat!
Pentru a face Xilobongul va va trebui: sare, piper, otet, castraveti murati,
ketchup picant, carton, lapte gras, porumb foarte FOARE dulce, un card de
identitate rupt in bucati si un fir de pisica neagra. (NEAPARAT NEAGRA).
Deci prima data punem-
-Hey! Strigase laptele. Ce crezi ca faci?!
-Ummm.. Pun porumbul?
-Cum adica?! Eu trebuia sa fiu primul ingredient!
-Ba nu. Eu am creat reteta, nu tu.
-Esti atat de rea cu noi! a spus ketchupul.
-Da! spuse castravetele.
-Nu sunt rea cu voi. Cum as putea sa satisfac dorinta tuturor?
-Este simplu, spuse firul de pisica, pune-ma pe mine prima!
-Ba nu! Pe mine! spuse cartonul.
Au inceput sa se ia la tranta ingredientele. Piperul plangea, cardul de
identitate se zbatea sa se lipeasca la loc, porumbul strica totul ce-i statea in
cale, otetul se ascundea iar ketchupul ardea tuturor papilele gustative.
Ar fi trebuit sa opresc cearta ca un om matur dar nu m-am putut abtine si am
intrat si eu in lupta. M-am batut cu un ingredient odata ca Stefan iar cand
ingredientul era prea obosit sa se mai lupte l-am folosit pentru a face
Xilobongul.
Eu as zice ca m-am descurcat destul de bine. Am reusit sa pun toate
ingredientele pe farfurie.
Dar nu mi-a mai fost foame deci l-am aruncat pe fereastra ca sa-l manance
pisicile.
Operațiunea evadarea
de Adrian Prodan
Salut, sunt Tot ce ai in bucătarie. Știu că am un nume ciudat dar asta este...
- Salut!
- Salut!
- Cine esti?
- Nimeni nu știe!
- Unde ai dispărut?...... alo!
- Lasă, Ceapă cred că a inceput să lăcrimeze.
- Dar, de ce?
- Ești pe jumătate!
- Asta e.
- Haide că trebuie să ne pregătim pentru operațiunea evadarea.
- De ce?
- Nu știi? Atunci trebuie să iți spun. Deci este un show care se numește ”Trebuie să gătești cu tot
ce ai” și in el trebuie să gătești cu tot ce ai, inclusiv cu noi.
- Haide să răspândim vestea.
Ei au răspândit vestea dar au avut o singură problemă: cu sare și piper, cei doi nu se
înțelegeau sub nicio formă, dar intr-un final au terminat cu cearta.
- Dar, cu ce vom călători?
- Știu. Din oală va trebui să facem o mașină performantă și incăpătoare.
- Ne va dura enorm!
- Nu chiar dacă chemăm profesioniști.(muzică pe fundal)
Au venit profesioniști și in câteva zile mașina a fost gata. A venit ziua cea mare. de
plecare și erau pregătiți:
- Haideți, toată lumea îmbarcarea!
- Dar de ce trebuie să plecăm?
- Fiindcă, dacă nu plecăm, va fi sfârșitul tuturor. Adică vom fi mâncați.
Ei au răspândit vestea dar au avut o singură problemă: cu sare și piper, cei doi nu se
înțelegeau sub nicio formă, dar intr-un final au terminat cu cearta.
- Dar, cu ce vom călători?
- Știu. Din oală va trebui să facem o mașină performantă și incăpătoare.
- Ne va dura enorm!
- Nu chiar dacă chemăm profesioniștii(muzică pe fundal)
Au venit profesioniștii și in câteva zile mașina a fost gata. A venit ziua cea mare de
plecare și erau pregătiți:
- Haideți, toată lumea îmbarcarea!
- Dar de ce trebuie să plecăm?
- Fiindcă, dacă nu plecăm, va fi sfârșitul tuturor. Adică vom fi mâncați.
Bine!
Toată lumea era gata de plecare dar...
- Mai exact unde o să mergem?
- Habar- n-am, vom vedea ce vom găsi.
Au plecat la drum și au găsit o fermă, unde, au fost îngrijiți și într-un final mâncați. Iar cu
bucătarul.............nu se prea știu multe lucruri, dar, știm că a fost ruinat, la fel ca toate visele lui.
Sfârșit.
de Sophia Sorian
Sarea și piperul
În vacanța de primavară, bunica a decis să facă niște cartofi gratinați. Ea
avea nevoie de 10 ouă, de 1,5 kg de cartofi, iaurt și cașcaval sigur și cele două
ingrediente foarte importante în mâncăruri, sarea și piperul.
Bunica m-a rugat să aduc cele două ingrediente.
Când am ajuns la raft i-am prins pe cei doi năzdrăvani certându-se . Am
intervenit pentru a aplana cearta dintre cei doi spunându-le că sunt foarte
importanți amândoi pentru a da gust mâncărurilor.
Sarea tot nu s-a dat bătută i-a zis piperului că are o culoare urâtă.
Piperul i-a răspuns:
- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors
La multi ani de 8 Martie ,
dragi mame!


- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $10.59+) -
BUY THIS BOOK
(from $10.59+) - DOWNLOAD
- LIKE
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem

COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!