

Bekijk de intro van het spel via http://bit.ly/1TAIGtZ! Let's a-go!
Het vak bedrijfsbeheer wordt door sommige leerlingen gezien als een last, eerder dan een gift. Gemotiveerd zijn ze dus niet altijd. Gelukkig kan je gebruik maken van Mario's ervaring als zelfstandig loodgieter. Durf jij de game aan?

Created & published on StoryJumper™ ©2026 StoryJumper, Inc.
All rights reserved. Sources: storyjumper.com/attribution
Preview audio:
storyj.mp/acvbdbmt4jxa
Motivatie
Bedrijfsbeheer wordt gegeven in richtingen uit het TSO, KSO en BSO. Veel van deze richtingen zijn niet economisch vb. auto, bouw, drukvoorbereiding, etc. Het is geen verplicht vak, maar is wel noodzakelijk wanneer de leerling als zelfstandige aan de bak wil. Echter nemen sommige leerlingen bedrijfsbeheer er gewoon bij zonder dat ze hier een geïdentificeerde of intrinsieke motivatie voor hebben. Ze vinden het vak bij gevolg saai.
Het is belangrijk om ook deze leerlingen van begin af aan warm te maken en te motiveren...
2



3
Het Mariospel
Het Mariospel bestaat uit 4 levels:
- Level 1: Ondernemen, wa's da?
- Level 2: Ondernemers, wie zijn ze en wat doen ze?
- Level 3: Hulp langs alle kanten!
- Level 4: Game over, wat nu?
In elk level zal je enkele organisatorische, didactische en relatiegerichte opdrachten krijgen. Telkens om de autonomie, sociale verbondenheid en competentie van de leerlingen te verhogen. Slaag je hierin, dan kan je naar het volgende level!
4


Ga snel naar http://bit.ly/1T9HmnD voor de start van het spel. Let's a-go!
5
Start het spel!

6
Doordat dit onderwerp wordt gegeven in de allereerste les is het belangrijk om meteen duidelijke afspraken voor het ganse jaar te maken samen met de leerlingen.
1) Stel zelf enkele afspraken voor als leerkracht. Motiveer deze afspraken aan je leerlingen. Zo weten ze waarom deze gemaakt worden. Ga ook in overleg met de leerlingen.
Bijvoorbeeld: op welke dag in de week zullen de toetsen vallen.
2) Overleg samen met de leerlingen over belonen en straffen.
Bijvoorbeeld: Als een leerling 3 x zijn boek vergeet, moet hij het lokaal vegen.
De leerlingen die hun boek nooit vergeten, mogen een vraag kiezen die meetelt voor 10% van het examen.
7


Doordat leerlingen zelf inspraak hebben en ze weten waarom bepaalde afspraken worden gemaakt, zal hun autonomie versterkt worden. Daarnaast zorgt de structuur ervoor dat ze beter weten wat ze moeten doen.
8
9
Level 1: Ondernemen, wa's da?

10
Ondernemen, wat houdt dat eigenlijk in? Niemand die het beter weet dan ondernemers zelf. Laat leerlingen zelf een ondernemer interviewen.
1) Leg in het begin van de opdracht uit wat je verwacht, wat de planning is en maak samen met de leerlingen duidelijke afspraken. Verwijs hier eventueel naar de afspraken die je in het begin hebt gemaakt.
2) Laat leerlingen zoveel mogelijk werken in de klas ipv thuis. bv. vragen voorbereiden en het interview inoefenen. Het interview zelf zal buiten de lessen plaatsvinden.
3) Laat leerlingen in groepjes van drie werken en laat ze zich zelf een rol geven. vb. iemand stelt de vragen en neemt het interview op, iemand schrijft het interview uit en iemand haalt de kern uit het interview.
4) Bespreek samen met de leerlingen de risico's, opportuniteiten, voor- en nadelen.
11
Waarom deze aanpak leerlingen motiveert?
Organisatorisch
- Je maakt samen afspraken en je verduidelijkt waarom. (Autonomie)
- Je zorgt dat iedere leerling een rol krijgt binnen de groep. Dit bevordert de samenwerking. (Sociale verbondenheid)
- Je laat de leerlingen zoveel mogelijk werken in de klas. Zo krijgt elke leerling gelijke kansen om de leerstof te verwerken. (Competentie)
Didactisch
- Je laat leerlingen zelf kiezen wie ze interviewen en laat ze dus zelf voor een stuk de leerstof bepalen. (Autonomie)
- Je maakt gebruik van coöperatieve werkvormen. (Sociale verbondenheid)
- Je laat leerlingen elkaar ondersteunen in het opstellen van de vragen. Eventueel kan de leraar hier helpen. (Competentie)
12
Relatiegericht:
- Je laat inspraak toe van de leerlingen in de afspraken en luistert naar hen. Je gedraagt je empathisch en bekijkt het vanuit hun perspectief. (Autonomie)
- Wanneer leerlingen klassikaal de risico's, opportuniteiten, voor- en nadelen overlopen is het belangrijk om als leerkracht te letten op je lichaamsgebruik. Vermijd zeker ook beoordelend taalgebruik. (Sociale verbondenheid)
- Je loopt rond wanneer de leerlingen hun vragen opstellen en luistert welke vragen ze hebben gemaakt. Je benadrukt wanneer leerlingen iets goed gedaan hebben en ondersteunt hen wanneer het wat minder gaat. (Competentie)
13


Controleer via http://bit.ly/1YnESAm
welke score je behaald hebt voor level 1. Here we go!
14
15
Level 2: Ondernemers, wie zijn ze en wat doen ze?

16
Nu de leerlingen weten wat ondernemen inhoudt, is het belangrijk dat ze weten welke attitudes en vaardigheden ondernemers moeten hebben. Laat leerlingen zelf ontdekken welke dat zijn...
1) Laat leerlingen enkele quotes uit hun interviews halen en laat ze er enkele vaardigheden of attitudes aan koppelen.
2) Overleg klassikaal deze vaardigheden en attitudes.
3) Stel enkele situaties op waarin ondernemers in kunnen terecht komen.
4) Laat leerlingen een groepje vormen van twee en een situatie kiezen.
5) Laat leerlingen zelf de juiste attitudes en vaardigheden aan de situatie koppelen en laat ze de situatie naspelen met twee in een rollenspel.
6) Laat de leerlingen het rollenspel spelen voor een ander groepje. Dit groepje geeft hier vervolgens feedback op basis van vastgestelde criteria.
17
Waarom deze aanpak leerlingen motiveert?
Organisatorisch
- Je laat leerlingen zelf kiezen met wie ze het liefst samenwerken.(Autonomie en sociale verbondenheid)
- Leerlingen krijgen meteen feedback op hun rollenspel van andere leerlingen. (Competentie)
Didactisch
- Je laat de fantasie van de leerlingen prikkelen door een rollenspel. (Sociale verbondenheid)
- Je laat leerlingen zelf enkele quotes uit hun eigen interview kiezen. (Autonomie)
- Je geeft leerlingen zelf enkele criteria zodat ze weten waarop ze moeten letten. (Competentie)
18
Relatiegericht
- Je laat leerlingen zelf kiezen met wie ze samenwerken. Hierdoor let je als leerkracht op de groepsdynamiek. (Autonomie en sociale verbondenheid)
- Je loopt rond en helpt leerlingen eventueel met hun rollenspel. Je benadrukt de goede punten en ondersteunt het bij de zwakke punten. Je valt als leerkracht nooit iemand persoonlijk aan, maar helpt hun naar de toekomst toe. (Competentie)
19


Hoe heb jij het ervan afgebracht in level 2? Check het snel via http://bit.ly/1qfOm4Q!
Mama Mia!
20
21
Level 3: Hulp langs alle kanten

22
Gelukkig kan de startende ondernemer rekenen op verschillende belanghebbenden om informatie op te zoeken. Laat de leerlingen zelf deze informatie opzoeken over verschillende belanghebbenden.
1) Verdeel de leerlingen in basisgroepen van 4 leerlingen.
2) Geef elke leerling de tijd om informatie op te zoeken over een belanghebbende. Bepaal zelf over welke belanghebbende de leerlingen informatie zullen opzoeken. Voorzie voor de leerlingen gerichte vragen.
3) Laat leerlingen vervolgens samen met andere leerlingen die dezelfde vragen dienden op te lossen (= expertengroep) de antwoorden overleggen. Daarna krijgen de leerlingen een verbetersleutel. Maak je aanspreekbaar zodat de leerlingen vragen kunnen stellen.
4) Laat leerlingen de antwoorden over hun belanghebbende uitleggen aan hun basisgroep.
23
Waarom deze aanpak leerlingen motiveert?
Organisatorisch
- Je vertrouwt leerlingen dat ze aan elkaar de antwoorden toelichten en er geen gezellige babbel van maken. (Autonomie)
- Je legt steeds uit wat er in elke stap verwacht wordt van de leerlingen. (Competentie)
- Je geeft leerlingen de kans om samen te zitten en niet op een eiland te werken. (Sociale verbondenheid)
Didactisch (1)
- Je maakt gebruik van een coöperatieve werkvorm, wat de samenwerking bevordert. (Sociale verbondenheid)
24
Benefits:
- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors
READ


storyjumper.com
- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(1)
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
BUY THIS BOOK (from $7.39+)
-
BUY THIS BOOK
(from $7.39+) -
BUY THIS BOOK
(from $7.39+) - DOWNLOAD
- LIKE (1)
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
Liked By
X
Encourage this author
-
BUY
-
LIKE(1)
-
COMMENT()
-
SHARE
Problem with this book
X
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem
Which pages have problems?
Please describe the problem:
left text
right text
"Bedrijfsbeheer met Mario!"
Motivatie Bedrijfsbeheer wordt gegeven in richtingen uit het TSO, KSO en BSO. Veel van deze richtingen zijn niet economisch vb. auto, bouw, drukvoorbereiding, etc. Het is geen verplicht vak, maar ...
(38 pages)
Privacy level:
PUBLIC
86 reads
1 fan
Report

COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!