Se dedică tuturor exploratorilor-cititori/cititoare
pe tărâmul infinit
al lecturii și al (re)lecturii.

Proiect de lecție
Profesor: Iacob Nadejda
Instituția: Liceul Teoretic ,,Ion Vatamanu”, mun. Strășeni
Clasa: a X-a ,,A” ( profil umanist)
Unitatea de învățare: II. Genul epic. Elemente de structură
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată): 26
Durata lecţiei: 90 minute
Subiectul lecției: Atelier de lectură: Vocile autorului în ,,Florin scrie un roman” de Mircea Cărtărescu
Moduri de aplicare a scenariului didactic:
a) offline - la clasă ( profesorul lucrează în clasă, la lecții cu PPT, Anexa 1, apoi îl plasează în classroom pentru ca elevii/elevele să poate reveni, în caz de necesitate, la anumite elemente. Prezentarea Power Point conține și toate linkurile către sursele necesare pentru a recapitula lecția)
b) online - sincron sau asincron în conformitate cu posibilitățile elevilor și a profesorului ( în cazul predării sincron în Google meet de exemplu, PPT -ul se partajează și orientează demersul didactic, în cazul scenariului asincron se postează în classroom lecția, elevii/elevele lucrează individual, apoi partajează răspunsurile sau observațiile online prin intermediul unui padlet comun la clasă sau a unor formulare google pentru răspuns individual).
Unităţile de competenţe vizate:
3.1. Aplicarea diverselor strategii de lectură.
3.4. Utilizarea noțiunilor de teorie literară la analiza textului literar și de graniță.
6.2. Producerea textelor cu caracter funcțional și aplicativ prin utilizarea resurselor digitale/media.
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va putea:
O1: Să determine componentele universului epic;
O2: Să utilizeze adecvat noțiunile de teorie literară vizate în comprehensiunea textului literar ( autor, narator, personaj);
O3: Să aplice adecvat strategii de lectură a textului literar și a celui multimodal;
O4: Să realizeze un text narativ în baza itemului dat.
Resurse bibliografice:
1) Limba şi literatura română : Curriculum naţional : Clasele
10-12 : Curriculum disciplinar : Ghid de implementare / MECC al Republicii Moldova ; coordonatori: Angela Cutasevici, Valentin Crudu, Natalia Grîu; grupul de lucru: Ion Guţu (coordonator), Chişinău : Lyceum, 2020
2) Manual digital alternativ la limba și literatura română http://literaturaromana.md/
3) Limba şi literatura română: Man. pentru cl. a 10-a / Tamara Cristei, Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Adrian Ghicov; Min. Educaţiei al Rep. Moldova. – Chișinău: Cartdidact, 2012
Strategii didactice:
Argumentarea ( simplă/orală) , scrierea reflexivă, discuție catihetică, discuția euristică, lectura textului literar și multimodal, luarea de notițe
în caietul/jurnalul de lectură ș.a.

Evocare
Scriere reflexivă
It.1 Realizează o scriere reflexivă de minim 4-5 enunțuri: ,,Dacă aș
fi autorul cu puteri depline al propriei mele existențe, istoria mea ar include...” referindu-te
la cronotop, personaje, evenimente, intrigă ș.a.
Elevii citesc scrierile ( evaluarea reciprocă).
Realizarea sensului
Discuție catihetică
It.2 Definește următoarele
noțiuni teoretice: autor,
narator, personaj.
Surse:
1) http://literaturaromana.md/clasa10/modul3/dex
2) Limba şi literatura română: Man. pentru cl. a 10-a /
Agenda cititorului ( p. 61, 62 și schema de la ex. 4, p.61)

It.3 Explică conexiunea dintre
aceste noțiuni, utilizând cuvintele și expresiile-cheie:
,,voce”, ,,discurs”,
,,alter-ego”.
DEX Alter ego = Al doilea eu; persoană care se aseamănă întru totul cu alta, încât i se poate substitui. ♦ Om de încredere, prieten nedespărțit.

It.4 Prezintă 2-3 repere din biografia autorului.
Sursă: http://literaturaromana.md/clasa10/modul3/autor-letter

It.5 Explică, în baza cunoștințelor acumulate, noțiunea de povestire în ramă. Indiciu! Vezi povestirea studiată deja ,,Istorisirea Zahariei Fântînarul” din volumul ,,Hanu Ancuței” de Mihail Sadoveanu.

It.6 În baza lecturii textului literar, completează tabelul dat.
Surse:
1) http://literaturaromana.md/clasa10/modul3/autor-letter
2) ANEXA 1, PPT, slide 7
Elevii/elevele citesc textul ,,Florin scrie un roman” de Mircea Cărtărescu în format online sau imprimat și completează tabelul în caietele/jurnalele de lectură.
It.7 Se dă fișa de vocabular. În baza ei, completează elementele de cronotop.
•Precizează oral la care dintre cele trei istorii se referă lexemele date. Motivează această selecție.
ANEXA 1, PPT, slide 8,9
Se remarcă că toate lexemele comportă un caracter popular, regional, fiiind marcate stilistic și se referă la prima istorie. Funcția lor e să nuanțeze universul narativ prin cronotopul specific.
Se analizează tabelul completat de către elevi/eleve la itemul 6 și completat la itemul 7.
Se comentează oral, în baza elementelor studiate deja, tipologia naratorilor (homodiegetic și heterodiegetic, personaj/actant, martor ș.a.) și a personajelor (fictiv/fabulos/cu rădăcină istorică, complex/plat, pozitiv, negativ, tipologia general-umană sau elemente de statut social).
Sursa: ANEXA 1, PPT, slide 10
It.8 Răspunde la întrebări:
1) Cum se explică similaritatea de prenume a protagoniștilor: haiducul Florea, adolescentul Florin, maturul domnul Florescu? Sunt ei voci/ proiecții ale autorului? De ce?
2) De ce alege adolescentul Forin să-și reimagineze propria identitate în plan literar prin haiducul Florea, anume în acel spațiu și timp?
3) Determină corespondențele de personaje secundare, episodice între Istoria 1 și Istoria 2.
Prin ce sunt motivate ele?
- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $4.59+) -
BUY THIS BOOK
(from $4.59+) - DOWNLOAD
- LIKE
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem

COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!