Dedic acest mic jurnal colegilor mei de la Clubul Copiilor Gura Humorului, doamnei profesor Iulia Danilov cu care ne inițiem în tainele calculatorului și FAMILIEI mele!


În timp de pandemie, pe lângă teme online, am compus şi câteva poezii, pe care le voi scrie în acest jurnal. Îi mulţumesc din inimă doamnei profesor de informatică Iulia Danilov, de la Clubul Copiilor Gura Humorului, pentru provocare. Sper ca această perioadă neplăcută să se încheie cât mai repede, ca să putem reîncepe cursurile şi activităţile minunate care se desfăşuarau la Clubul Copiilor. Îmi este tare dor de copiii de la Cercul de Informatică, de colegii mei de clasă și de doamna învățătoare. Suntem bucuroşi că în această perioadă doamna profesoară Iulia Danilov ne îndrumă să descoperim minunatele taine ale informaticii.

Alexandra mă numesc,
Şi vreau să vă povestesc
Despre activităţile ce bine mă definesc.
Şi cu ele mă înveselesc.
Îmi place să cânt, să citesc să dansez,
Ador cu informatica să mă intersectez.
Poezii şi poveşti creez,
Şi în Paimt desenez.



Mai nou chiar am descoperit,
Am un nou talent: la gătit.
Fac prăjituri decorate, aromate.
De familie adorate.
Acum chiar de-i pandemie, profităm,
Ne găsim noi talente la care ne descurcăm!
Descoperind noi pasiuni, timpul trece cu folos
Nu ai timp să devii supărăcios!





Domnul Covid
Domnul Covid în multe ţări a fost,
Dar în România nu are folos,
Îl dezinfectăm cu spirt,
Se duce înapoi de unde a venit.
El nu e iubitor de oameni,
Nici de cei mici, sau de animale!
Şi oricum, chiar dacă-ar fi,
Pe dată noi l-am izgoni!

Haideţi, noi să stăm acasă,
Copii, aveţi cărţi şi creioane pe masă!
Haideţi să fiţi creativi
Şi chiar foarte inventivi!
Desigur, vă relaxaţi,
Dar trebuie să învăţaţi!
Spălaţi-vă des pe mâini,
Cât ai zice ,, Covid nu-i"!


Cât despre domnul Covid,
Ruşinat că nu-i primit,
Că avem popor credinicios,
Ce se roagă inimos!
Pe dată el a plecat,
Supărat şi speriat,
Învins de ale noastre rugăciuni,
Care pot afce minuni!

Gânduri din autoizolare
În carantină avem gânduri multe
Câteva de dor, câteva neplăcute.
Coronavirusul rău nu va învinge
Noi, credinicos popor, îl vom înfrânge!
Şcoala noastră dragă de mult s-a închis
Însă cea online, iată ne-a surprins!
Oraşul nostru nu vrem mereu aşa să fie
Pustiu...natura cea frumoasă, sigur o să învie!

Provizii ne-am făcut, îngrijorarea o percep,
Eu pe virus nu vreau să-l aştept.
Ne vom ruga mult la Dumnezeu
Vom citi cărţi, compunem un eseu.
Picioruş de-al nostru n-o să iasă afară
Nu-i voie fără mască, nici hai-hui pe stradă.
Mai bine stăm în casă, stăm la căldurică
Decât să ieşim afară, împăienjeniţi de frică.
Vă îndemn şi pe voi, dragi copii,
Cu foi şi-un pix în mână, scrieţi poezii!

Lăsaţi griji deoparte, să fim optimişti
Este mult mai bine decât pesimişti!
Unii de-ai noştrii, reîntorşi în ţară
Habar nu au de etică sau morală.
Nu sunt responsabili ca voi, dragi copii
Visează: distracţii, plimbări, cumetrii.
E post, sunt vremuri de grea încercare
Stăm în casă fără să punem vreo întrebare.
Doar rugându-ne vom izbândi
Apoi cu dor şi bucurie ne vom regăsi!

O zi în carantină
Zilele erau diferite până acum,
Oamenii fără mască ieşeau pe drum.
Acum, vreau să vă prezint fără ezitare,
Programul meu dintr-o zi de izolare.
Dimineaţa, în primul rând,
Să mă rog e primul gând!
Apoi iau un mic dejun copios,
Care îmi ţine organismul sănătos.

Teme online pe caiet transcriu,
Le termin rapid, nu târziu.
Prânzul îl iau când amiază este,
Apoi mai creez câte o poveste.
Desigur, în fiecare zi citesc,
Apoi mama mă învaţă să gătesc.
Chair de e carantină, fac şi sport,
Apoi urmează joaca cu păpuşile, în cort.

Cina o iau şi este gustoasă,
Apoi mă relaxez după ce strâng de la masă.
Somnul pentru noi este important,
Tare odihnitor şi revigorant.
Aceasta a fost o zi de izolare în scris,
Pe care v-am povestit-o precis.
Nu uitaţi că totul va fi bine,
Perioada asta mult nu va mai ţine!


Dor de şcoală
Când ne vom reîntoarce la şcoală,
Atunci vom fi scăpaţi de boală.
Zi de sărbătoare va fi,
Cu drag şi dor ne vom regăsi.
O să învăţăm Matematică,
Ştiinţe, Educaţie Civică!
Şi o să exersăm, adică,
Alergarea, la Educaţie Fizică.

Să scriem corect nu am uitat,
Nici de subiect sau de predicat,
Căci în vacanţă am exersat,
Teme online am rezolvat.
N-am stat degeaba, am scris frumoas,
La religie despre Iisus Hristos.
Am rezolvat exerciţii şi probleme,
La Matematică, preferatele mele!

Ne e dor de doamna învăţătoare,
Dumneaei ne învăţa lucruri folositoare,
Noi cu toţii eram atenţi,
Învăţam perseverenţi.
Aşteptăm să treacă boala,
Ca să reînceapă şcoala,
Ne e dor să învăţăm,
Trebuie să recuperăm!

Primăvară şi pandemie
Nu îmi place din acest an luna mai,
Nu mă mai pot bucura de florile de pe plai.
Străzile le privim din balcon, de-aici,
Ascultăm inedite triluri de rândunici.
În ceilalţi ani cu bicicleta sau role ieşeam,
Şi cu prietenii mei mă jucam.
Acum a apărut o boală gravă,
Şi nu mai putem merge la şcoală.

Din case nu putem ieşi,
De coronavirus pentru a ne feri.
Noi, copiii acasă stăm,
Dar, fiind conştiincioşi, învăţăm.
1 Mai nu l-am petrecut,
Aşa cum ne-ar fi plăcut,
Însă mai bine ne protejăm,
Decât apoi să regretăm.

Primăvara viitoare,
De va fi vreme bună, soare,
Virusul n-o să mai fie,
Vom scăpa de pandemie!

Starea de alertă
Măsurile de protecţie s-au relaxat,
De astăzi, 15 mai, după cum aţi aflat.
Stare de alertă este acum,
Dar regulile trebuie respectate oricum!
Asta nu înseamnă că de virus am scăpat,
Doar că sunt mai puţine cazuri în stat!
Distanţa socială trebuie să o păstrăm,
Şi masca, desigur, să o purtăm!

De responsabilităţi să nu uităm,
Pe mâini să ne spălăm, dezinfectăm,
Regulile încălcate să nu fie,
Şi vom scăpa de pandemie!
Pandemia se va termina,
Şi normala rutină o vom relua!
Dacă măsurile nu repectăm, fireşte,
Numărul de cazuri va creşte.


Deci, să fim responsabili cât pandemie mai este,
Şi apoi vom trăi din nou ca într-o poveste!
În draga noastră Românie,
Ce va scăpa de pandemie!

Originile covidului
Originile covidului nu ne sunt prea clsre,
Virusul cum a venit pe lume oare?
La început, era doar în China epidemie,
Dar acum în toată lumea-i pandemie!
Covidul e un ,,călător" nepoliticos,
A întors situaţia bună pe dos!
Coronavirusul infectează,
Pe cei distanţa nu păstrează.

Virusului masca nu îi place,
Dar el nu are ce face,
La oamneii responsabili a ajunge nu poate,
Oricât ar încerca şi ar da din coate!
Oamneii ce au înţeles că pandemia joacă nu este,
Cu covid nu o să se infecteze!
Dar sunt şi oameni ce cred că pandemia e umor,
Şi noi suferim din cauza lor!

Doar de noi depinde acum,
Să nu ieşim prea des la drum,
Şi din starea de alertă să ieşim
Iar pandemia să o isprăvim!

Ziua Copiilor
1 Iunie e o zi mult aşteptată,
Mai ales de copii celebrată!
Ziua Copilului e aniversată,
La această dată minunată!
Vara, iată a venit,
Pe copii nu i-a găsit,
Ca anul trecut, desenând,
Cu cretă curcubeie şi dansând.

Vara este supărată,
De pandemie cea neterminată,
Picurii de ploaie sunt de fapt,
Lacrimi ce vara le-a vărsat.
Însă ceea ce ea nu ştie,
Chiar dacă e pandemie,
Copiii se bucură de prima îngheţată,
Şi de cadouri, totodată!

La mulţi ani, dragi copii,
De oriunde voi aţi fi!
Prima zi de vară, deci,
Să vă fie ca-n poveşti !





- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(1)
-
SHARE
-
BUY THIS BOOK
(from $5.39+) -
BUY THIS BOOK
(from $5.39+) - DOWNLOAD
- LIKE (1)
- SHARE
- Report
-
BUY
-
LIKE(1)
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem
"Amintiri din pandemie"

COMMENTS