O Scurtă poveste de iarnă
Într-o noapte târzie, când toate felinarele erau aprinse, au început să cadă primii fulgi de nea. Clinchetele clopoțeilor vesteau sosirea IERNII – anotimpul bucuriei. A doua zi, dis-de-dimineață, întreg ținutul era acoperit cu o plapumă albă și pufoasă de zăpadă. Fiindcă venise și GERUL –cel care îngheață năsucurile copiilor-, preșcolarii și-au luat hăinuțe groase pentru a pleca la grădiniță: fesuri, fulare, mănuși, ghetuțe. Micuții erau foarte fericiți de sosirea iernii pentru că puteau să facă oameni de zăpadă, să se dea cu săniuța, să se bată cu bulgări, să patineze, să facă îngerași în zăpadă și, totodată să afle muuulte lucruri despre iarnă.
Astfel, micuții au învățat că iarna este un anotimp cu multe evenimente și sărbători.
Iarna mai este cunoscută ca fiind și anotimpul cadourilor.
În noaptea de 5 spre 6 decembrie, vine moșul Nicolae, care ne umple ghetuțele cu tot felul de bunătăți.El ne învață să fim DARNICI și smeriți, în același timp. Cel mai frumos cadou se face în tăcere, așa că este bine să nu ne lăudăm cu darurile pe care le facem celorlalți.
COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!