





Aho, aho, dragi profesori
Bucuroşi de urători?
????????????????????
Ziceți, dom’le, mai cu viață,
Că de nu, eu plec acasă!
Mă repet, supărător
Bucuroşi de urători?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mânați plugul românesc,
Haideți c-acum mă primesc!
Hăi! Hăi!

Aho, aho, colegi de vază,
Care si noaptea lucrează,
Cu cataloagele-n brațe
Și cu mințile pe moațe!
Stați puțin și nu plecați,
Fiindcă sunteți stresați,
De rapoarte, de comisii
Și de mii de indecizii!

Iar în cancelarie, jale,
Că s-a terminat cafeaua-n ocale!
Vin inspecții, vin controale,
Planificări... protocoale!
Să facem proiecte, să fim creativi,
Chiar dacă elevii sunt cam... pasivi.
Și de salariu, ce să spunem?
E un subiect la care ne indispunem!
Dar voi tot la post stați drepți,
Și cu multă răbdare așteptați!
Mai sunați din zurgălăi!
(Hăi, hăi!)

Profesorilor de mate
Le urez succes în toate.
S-aibă bani în portofele
Cât caietul pătrățele,
Sănătate şi iubire,
Exerciții în neştire ,
Şi probleme frumuşele,
Să-şi bată capul cu ele.
Căci deja-i o axiomă:
Mate te menține-n formă!
Frunză verde logaritm,
Să trăiți mereu în ritm
Şi în dor de poezie
Cum Barbilian o știe.Hăi! Hăi!


Frunză verde de urzică,
Am ajuns și la fizică,
Ş-o furtună de atomi
Voi emite către domn,
Și urez pe o frecvență
Potrivită-n excelență:
Să ai buzunar bombat,
Învelit adiabat.
Sania, din punctul a,
Chiar cu Moş Crăciun în ea,
Să – ți aducă cu v1
Satisfacții cu duiumul!
Să mai sun din clopoțel
Şi mai bag un decibel! Hăi! Hăi!


E vremea acum, se știe,
Să urez pentru chimie.
Pentru domnul profesor,
Ce stă în laborator,
Îți doresc să ai parte
De experimente minunate.
În retortă zămisliți
Premii, câte vă doriți
Şi să cauți cu migală
Piatra cea filozofală.
Într-o lume ce se pierde,
Promovați chimia verde,
Că-n proporții definite,
Toate sunt bine-venite!
Detonați, dar figurat
Petarda cu bicromat
Să sun acum din clopoțel
Hăi! Hăi!

Pentru ei fac o urare
Profilor de calculatoare:
S-aveți an fenomenal,
Ca o funcție-n Pascal.
Sănătate, bucurii
Programate-n Turbo C,
Cât mai mulți gigaocteți
De linişte să aveți.
Vă doresc atât bănet,
Câte bloguri sunt pe net.
Ia mânați, și nu vorbiți
Ca să strig pe şaişpe biți!
Hăi! Hăi!

Să urez cu bucurie
Profei de biologie,
Căci celula e în toate
Care au viață, măi frate!
Îți doresc să ai bucate
Câte-n frunze sunt stomate,
Şi-n buzunar destui roni
Cât în creier neuroni;
Zâmbetele, excelețe,
Să vă fie-nflorescețe,
Frumusețe şi lumină
Pentru anul ce-o s ă vină!
Să mai sun din clopoțel,
Hăi! Hăi!


Profei de la geografie,
Îi urez succese-o mie.
Sănătate de granit
Şi un an nou fericit.
Concedii în străinătate
Eu ți le doresc pe toate.
Câtă apă-n Amazon,
Să ai vinul, pe balcon,
Câte-n lume sunt pâraie
Să ai tot atâtea straie.
Să mai sun din clopoțel
Să ne veselim nițel.
Hăi!Hăi!

Hai acuma, cu viteză ,
Să urez şi în romgleză:
Foaie verde trandafir
Îți doresc *hepi niu ir*.
Dar, ca să fie complet,
*Meri cristmăs *la pachet.
Să vedem ce ar mai fi:
Daruri zic, sub *cristmăs tri*,
Să nu simți cum trec anii,
S-aveți seif plin cu *mani*.
Să mai sun din clopoțel,
Ahoy! Ahoy!
- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(1)
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $3.39+) -
BUY THIS BOOK
(from $3.39+) - DOWNLOAD
- LIKE (1)
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE(1)
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem

COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!